неделя, 16 декември 2012 г.

Св. Данаил

Православната църква чества деня на Св. Данаил на 17 декември. Тогава имени дни имат Данаил, Даниел, Даниела.
Когато Йерусалим бил превзет от вавилонците, много юдеи били откарани в плен. Част от тях били избрани за царски поданици. Между тях попаднал и пророк Данаил. Той продължил да пази своята вяра, въпреки че бил принуден да възприеме езическите обичаи. Благодарение на своята мъдрост, пророкът скоро спечелил царското доверие. Но пророчествата на Данаил вещаели край и разруха на царството. Цар Навуходоносор, недоволен от пророчеството, подложил Данаил и неговите последователи на необикновени изпитания. Историята гласи, че св. Данаил бил хвърлен в яма с лъвове, които не го докоснали в продължение на шест дни. След като Данаил оцелял след всичките изпитания, царят повярвал в силата на Бог.
Жените, които имат малки деца или чакат дете, празнуват на този ден. Народните обичаи са предимно свързани с плодородието. Месят се питки и бременните жени ги раздават на познати, за да могат лесно да добият рожбата си.
Денят на Св. Данаил е свързан с Анино зачатие (9 декември). Празниците се възприемат като преходни дни и са свързани с новото начало и подготовката за него. Имен ден празнуват Данаил, Даниел, Даниела, Данко.


източник: интернет

неделя, 11 ноември 2012 г.

Котките лекуват

Котките лекуват благодарение на електрически импулси с ниска честота. Човек гали котката, получава се търкане на косъмчетата й едно в друго и в резултат се създава магнитно поле.

Отдавна се знае, че токът, въздействайки върху възпаление, убива микроби, спомага за заздравяването на тъканите и подобрява тяхното кръвоснабдяване.

Терапията с галене на котка действа най-добре при възпалени стави и гинекологични заболявания. Освен това котките лекуват и с ултразвук. Звуците с честота от 27 до 44 херца – в този диапазон мъркат котките – благоприятно въздействат върху нервната система.

От тези звуци се подобрява мозъчното кръвообращение, нормализира се кръвното налягане, стабилизира се сърдечният ритъм. Освен това се укрепват и костите, което е особено важно за жените след менопаузата.

Котките помагат също така на хората, които страдат от психични заболявания, сърдечни разстройства, а също така от увреждания на мозъка, предизвикани от механични травми или от кръвоизливи.

Женските котки по-добре лекуват заболяванията на нервната система и вътрешните органи, а мъжките са прекрасни "доктори", когато става въпрос за болести на ставите и костите.

Все още не е ясно дали дългокосместите или късокосместите котки са по-полезни за здравето на хората. Според някои всяка порода котки се "специализира" върху определени болести.

Дългокосместите котки имат големи възможности в областта на невропатологията и могат да ви излекуват от депресия, безсъние и раздразнителност.

Котките, които имат среднодълъг косъм, са полезни за хора със съдречно-съдови заболявания, а късокосместите, както и напълно лишените от косми лекуват болести на стомаха, и бъбреците.

Сиамските котки предпазват и лекуват от простудни заболявания, тъй като има необяснимата засега от учените способност да убива микробите, които се натрупват в дома.

Звуците, които котката издава при мъркането си, влияят успокояващо върху психиката на човека, а освен това укрепват значително имунитета.

Котките притежават способността да навлизат в биополетата около себе си и да ги коригират, в повечето случаи в положителна посока. Смята се, че чрез енергията си котката може да "допингира" другото биополе или да го възстанови напълно, ако то е на ръба.

Как котката помага на стопанина си? Когато нещо с нас не е наред, около нас се явява деформирана енергийна аура. Тя веднага бива забелязана от котката.

Постарайте се да си направите експеримент. Когато всичко в живота ви е наред, здрави сте, щастливи сте, нямате проблеми, влюбени сте, тогава котката е спокойна, спи спокойно, храни се редовно, грижи се старателно за хигиената си... Ако обаче има нещо необичайно в поведението на домашната любимка – моментално си обърнете внимание! Това означава, че с вас нещо не е наред.

Котките не понасят семейните скандали. Поставете си за цел и ще забележите, че е така. Освен това винаги взимат страната на несправедливо обвинената страна. И ако с половинката си след скандала се обвинявате вътрешно като причинител на дрязгата, по-добре питайте котката кой е виновен? Тя винаги заема страната на несправедливо обвинената страна.

Нейната аура няма изходна форма или ако има, това няма решаващо значение за енергийния й статус. Естествено тя чувства кога стопанинът й се сърди и тези негативни емоции увисват върху аурата й, както при всички живи същества. Но достатъчно е звярът да се претърколи един – два пъти и цялата мръсотия се стича от него, както при пране на дрехи.

Всяко живо същество, растение или животно притежава АУРА или енергийно поле. Тя се разполага извън пределите на физическото тяло, понякога доста надалеч, (англичаните казват до 7 фута). Именно аурата приема първа ударите на външната среда. Хората, притежаващи "второ" зрение, виждат върху аурата следите от чуждите негативни емоции като кални петна. По-късно, ако те наистина не се почистят, могат да предизвикат неразположение, дори заболяване.

В природата всичко е закономерно и котката сякаш нарочно е създадена, за да помага на човека да се избави от излишните негативни емоции. Така че, колкото и да се карате на котката си, от това тя няма да пострада никак.

В общуването си с човека това животно изглежда има особена "свръхзадача", не да го пази, както кучето, а да хармонизира неговата енергетика, да подрежда жизненото му пространство. Естествено котките не осъзнават тези свои функции. Затова не от доброта котките се гушат в скута ви, когато страдате от депресия или някой ви е нагрубил и е развалил настроението ви. Правят го от обикновен егоизъм, от инстинкт за самосъхранение и грижа за продължаване на рода си.

По- добре от останалите котките чувстват енергетичните потоци на обкръжаващата ги среда, изпитват дискомфорт и при най-малкия дисбаланс се опитват да оправят положението. Домашните котки приемат и се привързват към дома, а обитателите му ( или други животни като куче или папагал), като източници на храна и в пряк, и в преносен (енергетичен ) смисъл. Когато стопаните се карат или боледуват, тя изтегля от тях цялата негативна енергия и после се освобождава от нея с лекота.

Повечето хора мислят, че котката лекува благодарение на това, че с тялото си стопля болното място. С това мнение са съгласни много лекари. Това обаче не е така. Специално са се провели опити, като са слагани на болното място грейка или нагрят пясък. За жалост тези средства почти не помагат. При силно главоболие, когато никакви лекарства не ви помагат, не е зле да погалите любимата си котка, а още по-добре ще е да си я сложите известно време на врата като яка. Американски лекари стигнали до извода, че хората, имащи котки, страдат по-малко от инфаркт от останалите. Всичко това подсказва, че механизмът на котешкото лечение е много сложен.
Сега в медицината активно с развива нов метод на лечение – информационно-вълнова терапия. Тя използва електромагнитни вълни с много висока честота и свръхниска интензивност, които отговарят на излъчването на здравите човешки органи. Като източник, коригиращ излъчването, се използва специална апаратура и… ръката на биоенерготерапевт. А и котката, когато лежи върху болното място, също го облъчва с електромагнитните си вълни. Ето защо не е изключено честотите на животните да влизат в резонанс с човешките и по този начин да премахват енергийните смущения, възникнали по време на болестта.
Съществува необикновена методика за лекуване на деца с паралич в Куба. В специален медицински център децата, страдащи от детска церебрална парализа, се лекуват от… делфини. Разбира се, животните не лягат с тях в леглото, а плуват заедно с децата. И става чудо: движещите се само с помощта на инвалидна количка малчугани неочаквано прохождат. По същия начин се лекува и друга сериозна болест, която е на психическа основа като аутизма. Тази болест се изразява в това, че детето се затваря в себе си и по никакъв начин не реагира на околните. Достатъчно е обаче само няколко пъти да поплува в басейна с делфините и започва постепенно да се завръща в нашия свят.
В Индонезия пък в ролята на лечител биоенерготерапевт се е прочула една крава. Това чудновато чифтокопитно приема редовно пациентите си в селцето Чикаранг на остров Ява. Като ближе с езика си, кравата премахва болката в областта на сърцето, лекува мигрена и дори инсулт. Слухът за чудесата на кравата се е разнесъл из целия остров, поради което върволици от болни се стремят да стигнат до лечебното животно.

При сърдечносъдови заболявания

Известни са много истории за това как котките са спасявали хората от сърдечен удар и хипертонична криза. Котката може дори да ви предупреди за възможен пристъп. Собствениците им знаят, че техните домашни любимци понякога започват да се галят в краката им, когато стопанинът им е разтревожен или напрегнат.

При заболявания на стомашно-чревния тракт

Полезно е да галите котката си и за храносмилането. Породите с къса или без козина (сфинкси, сиамски, ориенталски, абисински, египетски мау) обикновено по-добре от другите лекуват заболявания на стомашно-чревния тракт и урогениталната система.

При умора

Котките (особено тези с дълга козина) може да премахнат умората, стреса, мигрената, помагат при ниско кръвно налягане и нормализират сърдечната честота.

За подобряване на имунитета

Ако слушате всеки ден котешко мъркане, това ще се отрази положително върху имунитета ви.

За удължаване продължителността на живота

Учените от институт по геронтология в Берлин са установили, че хората, които през целия си живот са имали в къщата си котка, живеят средно с 10,3 години по-дълго от останалите.

При аутизъм

Кучета подпомагат лечението на деца, страдащи от аутизъм. Ако в терапевтичните сеанси участва и куче, проявите на това заболяване - например затварянето в себе си - са значително по-редки.
При нервно напрежение

Кучета помагат да се преодолее стреса. Проучването на семейни двойки в САЩ показва, че тези съпрузи, които имат куче, се справят по-леко със семейните кризи и разрешават по-бързо конфликтите помежду им, отколкото двойките, които нямат кучета.

При хиподинамия

Ако имате куче, то заболяванията, причинени от заседнал начин на живот, не ви застрашават. Кучето е прекрасно "лекарство" срещу хиподинамия. Разходката с кучето намалява вероятността от сърдечносъдови заболявания, инфаркт на миокарда. А в слюнката му се съдържа ензима лизозим, който унищожава патогенните микроорганизми.

Жълти канарчета срещу депресия

Пеенето на канарчетата облекчава стреса, успокоява нервите и подобрява настроението. При невроза, депресия, гастрит, язва на стомаха е полезно просто да си поседите в близост до клетката, да послушате мелодичните им трели и да наблюдавате птиците. А гукането на вълнистите канарчета облекчава болката в сърцето.

Аквариумни рибки за предотвратяване на неврозите

Наблюдавайки рибките в аквариума, ще се успокоите и ще възстановите чувството си за емоционално равновесие след нервна криза и психологични сътресения. Полезно е хората, които страдат често от невроза и депресия, да си имат рибки вкъщи. При това аквариумът помага за създаването на добра атмосфера в помещението

петък, 26 октомври 2012 г.

Димитровден е!

На този ден имен ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Димо, Дима, Димка, Димитричка, Димчо, Димана, Драган, Митко, Митка, Митра, Митрана, Мита


Информация за Димитровден

Православната църква чества паметта на великомъченик Димитър Мироточиви Солунски. Той е роден през III век в гр. Солун, а баща му е тогавашният градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър, който е приет с голяма радост и почит от жителите на града. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница . Преди още да го осъдят, войници влезли в килията му и го убили с копие по време на молитва. Тогава християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града.

Традиции и обреди

Според народните представи от Димитровден започва зимата; народната поговорка гласи: “Георги лято носи, Димитър - зима”. Според легендите св. Димитър е покровител на зимата и студа и е по-голям брат на св. Георги. Той язди на червен кон, а от дългата му бяла брада се изсипват първите снежинки. “Дойде ли Димитровден, идва и снегът” - казват българите. Затова на този ден стопаните прибират ралата си на сухо под стрехите и подреждат дървата си за огрев.
От Димитровден започва подготовката за т.нар. “миши празници” на следващия ден. През това време жените не трябва да подхващат женска работа - да шият, да тъкат, да предат или плетат. Не се взима в ръка нито хурка, нито вретено, за да не се разсърдят мишките и да не проядат всичко, работено през годината. И за мъжете има някои забрани през тези дни - да не загребат жито от хамбара, да не ронят дори едно зърно от събраната царевица. Те трябва да замажат с кал хамбара, праговете на къщата, ъглите и кошовете, вярвайки, че така замазват очите на мишките.
Обредна трапеза: курбан от овче месо, гювеч, яхния от пиле, пита с ябълки, варена царевица, печени ябълки, тиква

Поверия за Димитровден

В старопланинските райони стопаните следят на Димитровден “полазника”, т.е. госта, който пръв ще прекрачи прага на къщата. Ако той е добър и имотен човек, вярват, че идващата година ще е здрава и изобилна.
Ако срещу празника месечината е пълна, пчелите ще се роят и кошерите ще се пълнят с мед, а кошарите ще са пълни с агънца.
Иманярите вярват, че в нощта на Димитровден небето “се отваря” и заровените жълтици проблясват със синкав пламък.




------------------------------------------------------------------------------------------




Българската православна църква почита паметта на Св. Великомъченик Димитрий Мироточец. Празникът е наричан от народа Димитровден.

Димитрий се родил в трети век в Солун, като баща му бил градоначалник. Когато момчето поотраснало, родителите започнали да го учат на християнската вярата.

След смъртта на родителите си Димитрий наследил голямо богатство. Той тайно вярвал в Христа, но не смеел открито да изповядва вярата си, тъй като по онова време имало голямо гонение срещу християните.

Св. Димитрий много пъти спасявал Солун от вражески нападения. Той бил почитан още от онези времена в Тракия и в Македония. По-късно българи и гърци започнали разпалено да си оспорват "покровителството на небесния стратег от Солун". Заради славянския му произход от древни времена всички славянски народи честват светеца.

Българи и сърби го почитат като патрон на цялото славянство. Предполага се, че светецът е бил проконсул на гръцкия град и е загинал мъченически за Христовата вяра на 26 октомври 306 година.

Народният култ към Св. Димитър го представя като по-голям брат близнак на Св. Георги. Широко разпространена е поговорката "Св. Георги лято носи, а Св. Димитър - зима". Като предвестник на зимата и на студа, светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници.

В народния календар празникът на Св. Димитър бележи поврата в годишното време и началото на зимата. Според поверията в полунощ срещу празника небето се отваря, след което се очаква и първият сняг.

                                                                                                                       източник: интернет

вторник, 23 октомври 2012 г.

Какво Е “NFC" и как работи? / What is NFC?

Какво Е “NFC" и как работи?

NFC (Near Field Communications) технологията осигуява улеснено споделяне на информация между различни устройства поддържащи тази технология (например разплащане, идентификация, споделяне).
Ключовите характеристики на NFC:
  • Wireless communication technology
  • Малък обхват (1 - 4 см за мобилни устройства)
  • Ниска скорост  (106-424 Kb/s)
  • Настройка с едно докосване (улеснено свързване на устройствата) = 0.1 seconds
  • Пасивни (без батерии) електронни стикери (тагове), с които се свързва мобилния телефон и комуникира  

Мобилни телефони:
  • Необходим е вграден NFC чип

Как работи NFC?

  • NFC четеца в телефона изпраща сигнал (към тага/етикета)
  • NFC тага/етикета се активизира
  • NFC четеца прочита информацията от тага/етикета

Примери за NFC TAG MODE:
Car mode / Режим "кола"
  • Залепяте ‘Car tag' в колата
  • Поставете телефона върху тага
  • Можете с лекота да пуснете навигацията и да конфигурирате 4 елемента:
    - Навигация
    - Bluetooth
    - Music player
    - FM Radio

Office mode / Режим "офис"
  • Залепяте‘Office tag' във вашия офис
  • Поставете телефона върху тага
  • Можете с лекота да конфигурирате 3 елемента:
    - Wi-Fi
    - Bluetooth
    - Профили (Silent или Vibrate)

Sleep mode / Режим "сън"
  • Залепяте‘Sleep tag' в спалнята
  • Поставете телефона върху тага
  • Можете с лекота да конфигурирате 3 елемента:
    - Профили (Silent или Vibrate)
    - Музика или Радио
    - Регулиране яркоста на екрана
Източник: Виваком

-------------------------------------------------

Напоследък все повече се говори за NFC. Това, разбира се, не е случайно - технологията е напълно готова за пазара и зад нея твърдо застават компании като Google, Verifon, Nokia, Samsung, Sony и много други.
Но нека да кажем с няколко думи какво е NFC или Near Field Communication.
Това е RFID, работещо на 13.56 MHz и съвместимо със стандарта на много популярните карти MIFARE.
В мобилните телефони се вгражда RFID четец, позволяващ двупосочна комуникация. Така телефонът може да работи в три режима:
- емулация на карта - т.е. в телефона могат да бъдат качени например вашите кредитни (безконтактни) карти, карти за достъп до офис, карта за транспорт, клиентски карти. Достатъчно е само от софтуера на телефона да изберете коя карта искате да използвате и да доближите телефона до четец;
- четец на карти - представете си следното: на автобусната спирка имате RFID таг. Доближавате телефона си и той прочита тага и разписанието се качва в телефона ви. Друго приложение - постер за филм. От тага на постера директно "прочитате" web сайта, от който правите резервация на билет. И много, много други...
- връзка между два NFC телефона за лесен трансфер на файлове (без настройки както е при Bluetooth).
 
Възможностите за използване на NFC за реклама, разплащания, лоялност, туристически системи и много други са наистина вдъхновяващи!


-------------------------------------------------




Smartphones like the Samsung Galaxy S3 are equipped with NFC. NFC stands for Near Field Communication and is the term given to the transfer of data over very short distances, typically between 3 and 18mm, though potentially up to 10cm! The uses of NFC are proving not only popular, but useful too, with the ability for quick file transfer and payment transactions, it offers a whole host of useful services. In this article, we discuss ways in which NFC technology can be useful to you, and some cool things that you can do with it. We strongly believe that NFC is the future of fast file transfers and NFC payments with smartphones will soon become the standard way of doing things. You thought cash was being replaces by cards? Well I think we will soon see NFC-enabled phones replacing cards!

In the Galaxy S3, the NFC antenna is situated within the battery. NFC can only be transmitted over a short distance so having it on the outside battery ensures that it is as close to the outside as possible. Also, and thanks to Samsung Geeks user “Ruedi” for pointing this out to us, the materials used in the battery can block the NFC antenna so it needs to be on the outer side. Other options to have the NFC technology is in the casing of the device.

What is the Secure Element in NFC?

 A part of the NFC system called the Secure Element may also be embedded into the phone’s hardware, within an external SD card or within the operator’s SIM card. The secure element is a secure area of memory which stores important and personal information used in NFC, such as payment services, ticketing or any other sort of authorised access. A secure element is seperate from the NFC antenna, and can only be accessed by an App which has been given prior authorisation by the manufacturer. This ensures that unauthorised parties/malicious apps cannot steal your money and make payments under your name, or gain access to things which they should not be able to.

 

NFC Tags for Smartphones

 

NFC Tags allow you to interact with objects, and even set interactions you want to associate with them in a whole new way. Until recently, we’ve been governed by QR codes, which only contain very basic information, such as contact details or a hyperlink to a website. With NFC tags, we code associate complicated tasks and even system tasks into them. For example, we would program an NFC Tag to set instruct the phone to update a Facebook or Twitter status a specific way, or to open Google Maps and navigate home. We could have a tag on our desk to turn on and connect to our work WiFi network whilst simultaneously putting the phone on silent and and opening our work calendar.

 You can use an App like NFC ReTAG to accomplish this. The App work on the basis that every NFC enabled object, or tag has its own unique identification code which a phone can read, even if it cannot access the data on there. The App uses recognises this unique code, and then carries out instructions on your phone which are associated with this unique identification. Check out the video above of SamsungGeek Mike demonstrating how to do this.

What we like about this, is that you don’t need to spend money on expensive(ish) NFC tags such as the Samsung programmable (and well named) “TecTiles”. Unlike the NFC ReTAG App, the instructions for the phone are stored on the NFC chip, and then interpreted by the device.

Hyperlinking and Fast File Transfer


To initiate an NFC transfer on Smartphones, all you need to do is put the back of the phones together at which point they will buzz to let you know a connection has been made. After this, you simply press once on the screen of the phone you are transferring from and voila – information sent! This is so much faster than setting your device to be visible over bluetooth, waiting for it to search for nearby bluetooth devices and going through a pairing process. With NFC, “authenticity” and security come with the proximity of another device to your own, so no need to set up access PINs and whatnot… thus the whole process is sped up considerably.

NFC for ICS: “Android Beam”


With the Galaxy Nexus and Ice Cream Sandwich (Android version 4.0) came Android Beam. Originally all you were able to was share simple information such as contacts and a hyperlink to Google Play or a website.

NFC for Samsung: “S-Beam”

Galaxy S3 S-Beam NFC Smartphone

6 months or so later, Samsung pushed “S-Beam” with the launch of the Galaxy S3, which uses NFC to set up a WiFi-Direct link between two devices and transfer any file across at high speeds. This is particularly good for transferring large files such as videos, as Bluetooth really doesn’t do a good enough job!

As the Galaxy S3 runs on Ice Cream Sandwich (Android version 4.0) it also has Android Beam, so is compatible with other NFC-enabled Android devices. At the time of writing, S-Beam only works between two Galaxy S3s.

NFC for JellyBean: “Android Beam [updated]“


Android Beam NFC Smartphone Galaxy Nexus - Samsung Geeks

The announcement of an updated Android Beam for Jelly Bean (Android version 4.1) at Google I/O in June 2012 was met with little applause because it essentially does the same thing as S-Beam, which in turn was what everyone expected Android Beam to be able to do in the first place! One additional feature of the new Android Beam is the ability to link up to bluetooth (and NFC) enabled entertainment systems to set up the bluetooth pairing. As far as we are aware, there aren’t any NFC+bluetooth enabled entertainment systems (apart from their own Nexus Q)… so this is kind of pointless. Future proof though – that’s always good!

Payments with NFC


NFC payments mean that you can use a debit card to interact with a cashpoint or paypoint wirelessly, or even more impressively, you can use an App like Google Wallet or VISA Paywave. We are seeing cash being used less and less, as it’s somewhat less risky if you drop you debit card (you can get a new one!) than if you drop a £50 note! And now it seem that NFC on a smartphone will be even more secure: it’s essentially a way to lock your debit card – and with the security features on a Smartphone, this ought to be secure (though let’s see…).

Already around the world you are able to make payments via NFC. In selected stores you are able to interact with an NFC enabled pay-point and some places in the world are rolling out NFC cash-machines!
 

Advertising and Information with NFC


NFC also has a clear use-case in advertising and information points. Currently QR Codes are fulfilling this role, though this technology requires a user to spend some time opening a specific App and photographing the code before being taken to a single hyperlink which is a little undynamic. NFC enables users to interact with far richer content, such as downloading videos or audio tracks from an advertisement directly over Android Beam (Jellybean version) or S Beam, doing away with the need for an active internet connection.

In Sydney tourist information is accessible by both QR and NFC codes – presenting users with augmented information about their surroundings.

We could also see NFC technology being used in a similar way to QR codes are in this very clever idea currently expanding in the technologically advanced Korea:

… or perhaps to quickly get more information about a product we might want to buy, such as quick and easy access to health-information such as calories and fat content in food, or recipe ideas!
 

Is NFC the future?


NFC isn’t so much the future as the present. It speeds up transaction time, file transfer time and the time it takes to get information. NFC technology is already being used all around us: in the London transportation system, “Oyster Cards” are already widely used, and they are a form of NFC card; the London 2012 Olympic Games are set to see the implementation of VISA Paywave in the UK, allowing for mobile phone payments to be made and shortly afterwards an NFC infrastructure will spring up around us and around the developed world.

What do you think? Have you found any cool uses for NFC? Let us know in the comments below, we’d love to hear from you! 

 

samsunggeeks

четвъртък, 11 октомври 2012 г.

14 Октомври - Петковден

На този ден имен ден празнуват: Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева


Информация за Петковден

Този ден православната християнска църква посвещава на преподобна Параскева или Петка Българска

Обреди и Традиции

Петковден е един от големите народни празници, с които българите отбелязват края на топлото време и настъпването на зимата. Обикновенона Петковден става и заплождането на домашните животни, известно сред народа като “мърлене” или “овча сватба”. Докато трае заплождането, жените не бива да подхващат никаква работа - не плетат и не шият, не перат и не месят тесто, за да се роди здрав и пъргав добитък. Затова пък след оплождането на овцете те изпичат пресни пити, които раздават помежду си из махалата.
Зимният Петковден не е само празник в чест на св. Петка (Параскева) като закрилница на децата, но и дава началото на почитта към покровителя на семейството и рода. Народът отбелязва този ден като начало на зимните празници - правят се оброчни курбани и сборове. Жените раздават питки за здравето на животните. Св. Петка покровителства брака и плодовитостта. В народните легенди светицата се смесва и с духа - покровител на къщата и семейството (затова се явява като змия - пазителка на дома). На Петковден се месят колаци, като най-големият от тях се нарича на св. Петка. Хлябът и къщата трябва да се поръсят със светена вода и цялото домочадие да се поклони трикратно на погачата.
Обредна трапеза: овче месо, курбан чорба, яхния с праз, сарми

Поверия

От Петковден до Димитровден (26 октомври) не се работи с вълна, не се крои и не се шие – вярва се, че ако човек облече дреха, шита между тези два големи празника, ще се разболее.


-------------------------------------


На 14 октомври църквата почита преподобна Параскева или Петка Българска. В народните представи св.Петка е светица лечителка и пазителка от болести.

В тракийските земи около Петковден се извършват най-масовите есенни женски жертвоприношения, наричани “Кокоша черква”, “Кокошин курбан”, “Божи дух”, “За лелино здраве” или още “Наместник”. В уречения ден - понеделник, а по-често в събота преди празника, всяка стопанка занася черна кокошка на определено място, смятано за свещено.

Най-често това е висока могила до селото, поляна с вековни дъбове или брястове, извор или стар оброчен каменен кръст. Възрастна жена, вдовица или момче, което още не е станало ерген, коли черните кокошки така, че кръвта им да изтече на едно и също място. Главите на птиците се нареждат една до друга, обърнати на изток, към изгрева на слънцето. С кръвта от закланите кокошки замесват тесто и изпичат специална обредна погача, която се освещава в черквата и после се раздава на присъстващите на обичая жени. Кокошките варят в казан с ориз или зеле и после този курбан се изяжда от жените на трапеза, наредена направо на земята.

Света Петка е родена през 13-и век в тракийския град Епиват на Мраморно море в семейството на заможни българи. Светицата отрано проявявала състрадание към бедните и желание да се посвети на Господ. След смъртта на родителите си тя раздала имуществото им на сиромасите и се оттеглила в малък храм в Иракли, за да служи на Бога. След пет години отишла да се поклони на гроба Господен в Палестина, след което заживяла отшелнически живот в Йорданската пустиня. Малко преди смъртта си, на преклонна възраст, се завърнала в родния си град. По време на царуването на Иван Асен Втори през 1238 г. мощите й били пренесени в старопрестолния Търновград.

След падането на българската столица под османския ятаган, мощите на св. Петка Търновска били пренесени във Видин, а по-късно в Белград. Днес те почиват на румънска земя в град Яш, в храма “Три светители”.

В народните представи Петковден е един от празниците, които бележат завършека на лятото, началото на зимата и края на земеделския и животновъден годишен цикъл. Затова народът казва: “На Петковден ралото да ти е под стрехата”. На празника стопаните се разплащат с наетите през лятото ратаи и овчари. На много места в събота преди Петковден се отбелязва Петковска задушница.
 

четвъртък, 27 септември 2012 г.

6 октомври – Св. апостол Тома

На 6 октомври православната църква отбелязва деня на Свети апостол Тома, един от Дванадесетте апостола, които пряко от Иисус са получили учението Му. Наричат го Неверни, защото не повярвал в раните на Христос, докато не ги пипнал.

В “Жития на светиите, преведени на български език от църковно-славянския текст на Чети-минеите на св. Димитрий Ростовски” пише: “Св. апостол Тома, наричан Близнак, произхождаше от Галилейския град Панеада. Когато Господ Иисус Христос, заради спасението на човешкия род, живееше на земята сред хората, ходеше по градове и села, поучаваше народа и изцеляваше болните, Тома също беше един от онези, които Го следваха. Той чу Неговото спасително учение, видя чудесата и от сърце се привърза към Спасителя - тръгна след Него и непрестанно насищаше душата си като слушаше Божествените Му думи и като гледаше Неговото пресвето лице. Малко след това Господ го избра в числото на дванадесетте Апостоли и заедно с тях Тома Го последва дори до пречистите Му страдания, понесени доброволно заради нашето спасение.

След възкресението на Спасителя, св. Тома със своето неверие още повече утвърди сред християните вярата в Него. Отначало другите апостоли му казваха: "Видяхме Господа", но той не искаше да им повярва, докато сам не Го види с очите си и докато не попипа Неговите рани. Осем дни по-късно апостолите се бяха събрали, а заедно с тях беше и Тома. Тогава Господ им се яви и му каза:

- Дай си пръста тук, и виж ръцете Ми; дай си ръката и тури в ребрата Ми; и не бъди невярващ, а вярващ.

Със страх и трепет св. Тома видя раните на Спасителя и попипа Неговите животворни ребра, а след това рече:

- Господ мой и Бог мой!

С тази своя постъпка той даде на всички да разберат и да се уверят, че Господ е възкръснал не привидно, нито пък с друго тяло, но със същото, с което пострада заради нашето спасение и с което впоследствие се яви на Своите ученици”.

Свети апостол Тома проповядвал в Парта, Мидия и Индия. В един град обърнал във вярата царица Мигдония и сестра й Терциада. Хвърлен в тъмница, в огнена пещ - на нажежена желязна скара, останал невредим. Повели го извън града, за да го умъртвят, а след него вървели новоповярвалите Азан и Сафот, висши сановници. Апостолът ги благословил: Сафот поставил за свещеник, Азан - за дякон. Починал прободен с копие. Мощите му били пренесени в Месопотамия, а на гроба му ставали чудеса.

На 6 октомври имен ден празнуват всички с имена Тома, Томас, Томан, Томислав,

Томина и др.

1 Октомври - Покров Богородичен

Празникът "Покров на Пресвета Богородица" възниква през X в. във Византия. В Константинопол, в църквата във Влахерна, по време на нощно бдение няколко души видели Богородица, съпровождана от св. Йоан Кръстител, св. Йоан Богослов и други светци. Тя тръгнала към центъра на храма, коленичила и дълго време останала в молитва с лице обляно в сълзи. После свалила покривалото (покрова) си и го простряла над хората в знак на защита. По това време жителите на града били заплашени от варварско нашествие; след явяването опасността отминала и градът бил спасен от кръвопролития и страдания.


Покров Богородичен (от църковнославянски: покривало) е православен църковен празник. В традицията на Църквата Покров се свързва с явяването на Света Богородица в църквата във Влахерна (Константинопол) през 9 век. Градът бил заплашен от нападение на войски от Киевска Рус. Събралите се на молитва хора видели Богородица да разстила покривалото (покрова) си над присъстващите в знак на защита.

---

Предполага се, че празникът е честван от гръцките православни църкви през ранното Средновековие, но по-късно е забравен или забранен. Той е въведен от киевския княз св. Андрей Боголюбски ок. 1164 г., когато той построява една от най-красивите руски църкви на Нерл във Владимир и я нарича на Покров Богородичен. От Руската църква празникът e заимстван в Българската църква през 19 век. По новия стил този празник се празнува на 1 октомври. Много православни църкви и манастири носят името на Покрова на Пресвета Богородица. В България съществува и фондация Покров Богородичен.

понеделник, 17 септември 2012 г.

17 Септември - Мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София

Именници: София, Сока, Софи, Вяра, Вера, Верка, Надежда, Надя, Надин, Любов, Любомира, Любомир, Люба, Любо, Любчо, Любен


Православната църква почита паметта на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов - отдава се почит на добродетелите, които ни крепят - вярата, надеждата, любовта и мъдростта.
Преданието разказва, че през втората половина на І в. в Рим живяла една благочестива жена, християнка - тя се казвала София. Тя имала три дъщери, които носели имената на християнските добродетели — Вяра, Надежда и Любов. Тя ги възпитавала в любов към Господа Исус Христос. Майката и дъщерите й не скривали своята вяра в Христа и я изповядвали открито. Наместникът на Антиох донесъл за това на император Адриан (117-138), който заповядал да ги доведат веднага при императора. Когато застанали пред императора, всички присъстващи се изумили от стокойствието им: сякаш са ги повикали на светло тържество, а не на изтезание.
Адриан се опитал да ги убеди да принесат жертва на богинята Артемида, но младите момичета (Вяра била на 12 години, Надежда — на 10 и Любов — на 9 години) останали непреклонни, тогава императорът заповядал да ги изтезават жестоко. А майката била принудена да гледа нечовешките изтезания и страданията на децата си. Но тя проявила необикновена сила през цялото време. Не издържали и на изтезанията момичетата умират, а императорът разрешил на света София да вземе телата на дъщерите си и да ги погребе. Три дни след кончината на децата си умира и майка им, която също била погребана при тях. Църква почита и света София като мъченица, защото като майка тя изживяла със сърцето си ужасните мъчения за Христа на своите възлюбени дъщери. Мощите на светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов почиват от 777 г. в Елзас, Франция.
В светския календар както и в църковния, на тази дата се празнуват основните добродетели: вяра, надежда, любов и мъдрост. Според традицията, жените раздават питки и плодове за здраве. Всеки проявява милосърдие към хората в беда - помага се на сиромах и на сираче, гостенин не се връща.
На 17.09 празнува столицата София. Обявена за столица на България на 4 април 1879 г. , тогава в нея са живеели 12 000 души. За броени години населението се увеличава почти десет пъти. Обликът й бързо се променя. На мястото на тесните турски сокаци идват павирани улички. Започва усилено строителство на административни сгради, училища, банки, църкви, канализация. Градът става модерен и красив.
Георги Чапкънов - скулптурата на Света София Днес, в началото на 21 век, София се променя още по-бързо. Реституцията върна стари имоти. "Бясното" строителство нахално украде пространство от тротоарите, зелените площи между блоковете и градските паркове. Пренаселена, задъхваща се от автомобили и хора, столицата ни мери рамо с големите европейски градове.
С решение на Общинския съвет от 25 март 1992 г. църковният празник на Св. мчци София, Вяра, Надежда и Любов се определя като празник на столицата. Заслужава да се отбележи скулптората на Света София на големия български скулптур Георги Чапкънов, като един от символите на хилядолетния град. Със лавровия венец, совата и красотата, тя излъчва сила - силата на мъдростта, подкрепена от вярата, надеждата и любовта.
Църквата Света София Eдин от най-ярките символи на столицата е древната църква “Св. София”, която дава и името на града. Храмът е построен върху основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика, разрушени от набезите на готи и хуни. През 2 век на това място е имало римски театър, през следващите векове са били издигани последователно няколко храма. Църквата представлява базилика с нартекс, три кораба и тристенна апсида. Според преданието, чудотворната сила на Света София е опазила сградата на църквата през вековете, срещу нападения и природни стихии, запазила е чак до днес красотата на строга, елегантна и симетрична архитектура.


----------------------
Източник: интернет


четвъртък, 13 септември 2012 г.

14 септември - Кръстовден

Именници: Кръстьо, Кръстина, Кръстил, Кръстила, Кръстилена, Кръстена, Кръстан, Кръстана, Къна, Кънчо, Ставри.

Православната църква отбелязва Въздвижение на Светия кръст Господен. С летния Кръстовден, наричан още Гроздоберник, се отбелязва началото на есента. По лозята настава гроздобер, защото на този ден слънцето тръгва назад, връща се към зимата. Денят и нощта се “кръстосват”. На този ден се спазва строг пост. Свещеник обикаля домовете на вярващите и ги благославя със Светия кръст, поръсвайки ги със светена вода. На този ден се честват лечителите, които лекуват “пресекнал се кръст”, наместват изкълчени и навехнати крайници и “оправят счупени кокали”.
Обредна трапеза: зелник с праз лук, печена тиква.

--------------------------

Информация за Кръстовден

На този ден православната християнска църква празнува един от своите най-важни и тържествени празници - “въздвижение на Светия животворящ Кръст Господен.
Народът нарича празника Кръстовден не само заради “честния кръст”, а защото денят “се кръстосва с вечерта” - настъпва равноденствие; жените кръстосват (загърлят) цветята в градината, а мъжете си пазят кръста поради застудяването.
Според фолклорните представи от Кръстовден слънцето „тръгва назад“ - вече е есен. В някои райони на страната празникът е наречен гроздоберник, защото започва гроздоберът.

Традиции и обичаи на Кръстовден

Обичаят включва поръсването със светена вода на къщата и хармана, поднасянето на трапеза, на която свещеникът полага църковния кръст върху нова тъкана покривка. Стопаните даряват попа с варива и зеленчуци и най-вече с жито от новата реколта. За празника се раздават пресни пити – тази „житна жертва“ умилостивява стихиите, за да дарят стопанина с берекет. Първото откъснато грозде се освещава в черквата и се раздава за здраве и плодородие.
На този ден се честват лечителите, които лекуват “пресекнал се кръст”, наместват изкълчени и навехнати крайници и “оправят счупени кокали”.
Често по асоциативен път възниква поверието, че говеенето на празника се спазва против болки в кръста.
По традиция на Кръстовден се спазва строг пост в чест на Кръста Господен. Обредна трапеза: зелник с праз лук, печена тиква.


 --------------------------

Православната християнска църква отбелязва един от най-важните си и тържествени празници - въздвижение на Светия животворящ Кръст Господен.

След страданията и разпятието на Спасителя кръстът се превръща в жертвен знак на спасението и изкуплението от греха.

Той олицетворява жертвената любов, победата над злото, принадлежността към християнството. По традиция на Кръстовден се спазва строг пост.

Църквата извършва поклонение пред пречестния Господен Кръст четири пъти през годината: на третата неделя от Великденския пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък преди Възкресение Христово, на 1 август и на 14 септември.

През 312 г. Константин Велики потеглил с войските си към Рим, за да спаси столицата от властта на тиранина Максентий. Силите на императора били по-малобройни и затова той поискал подкрепа от Бога.

Привечер, когато слънцето залязвало, Константин видял на небето сияен кръст с надпис под него "С това ще победиш".

Вечерта сам Господ се явил в съня на императора и му заповядал да направи знаме, подобно на кръста, и да начертае кръстове по шлемовете и щитовете на войниците си.

Така със силата на кръста Константин Велики успял да победи войските на тиранина и влязъл тържествено в Рим.

Намирането на Кръста на Голгота става няколко години по-късно, когато майката на Константин, царица Елена, отива да посети светите места в Палестина.

През 326 г. тя открила Кръста и на същото място наредила да се построи Божи храм.

През 614 г. персийският цар Хозрой влязъл във война с Византийската империя и превзел Ерусалим, после разрушил църквите и откраднал намерения на Голгота свещен Кръст.

След 14 години император Ираклий го върнал тържествено в Ерусалим след победата си над персите.

В народната традиция съществува поверието, че говеенето на празника помага срещу болки в кръста.

Народът вярва, че на Кръстовден "денят и нощта се кръстосват", което ще рече, че стават равни по времетраене.

Смята се, че на този ден настъпва есенният сезон - времето се застудява, водите на морето и реките изстиват.

Както на Симеоновден, така и на Кръстовден, в някои български краища се поставя началото на есенната оран и сеитба; с празника започва и гроздоберът.

В отделни селища на Североизточна България на този ден се организират общоселски сборове, на които се колят курбани, устройват се тържествени трапези, придружени с песни и танци.

На днешната дата е и професионалният празник на българските огнеборци. Отбелязва се годишнината от първия пожарникарски събор през 1905 г., когато на практика се поставя началото на организираното пожарно дело у нас.


Източник: Интернет

сряда, 15 август 2012 г.

15 АВГУСТ - ГОЛЯМА БОГОРОДИЦА

Именници: Мария, Мара, Марена, Марилена, Мариан, Марияна


Християнският свят чества Успение Богородично, защото на този ден се е споминала Дева Мария - майката на Христос. Празникът се нарича Голяма Богородица (за разлика от Малка Богородица през септември, когато се е родила светицата). Чества се най-вече от жените, които се молят на светицата да благослови семействата им и да дава здраве на децата им. Бездетните принасят курбан с молба за майчинство. На Успение на Пресветата Богородица - покровителката на майчинството и жените, се раздава от първите набрани дини и грозде. Колят се животни и се правят курбани за здраве и дълъг живот.
Обредна трапеза: варено жито, царевица, пшеница, пита, каша от пиле, грозде, диня, мед.







Днес е Успение Богородично, известно още като Голяма Богородица. Това е един от 12-те големи християнски празника, като се чества, както от православни, така и от католици.

Българската православна църква отбелязва празника на 15 август, а македонската на 28 август.

Днес е денят, в който Божията майка, която е на 64 години, напуска земния живот и отива при своя син.3 дни преди смъртта Архангел Гавраил й казва, че Господ иска тя да отиде при него в царството му, за да царуват вечно заедно. Последното желание на Богородица е да види Светите апостоли на едно място. Те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим.

3 дни по-късно самият Иисус Христос слиза от небето за душата на Богородица. Погребват я в една пещера близо до Гетсимания и затварят входа с огромен камък. След няколко дни я отварят, за да се поклони пред светицата апостол Тома, той намира само нейната плащеница.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в небесата Божията майка, която е обкръжена от ангели и им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през  всичките дни."

В памет на нейното явяване, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“.

След тържествената литургия на Голяма Богородица се освещават обредни хлябове, които жените раздават за здраве и за починалите близки. На днешния ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за здраве, за живот, против премеждия и болести и за плодородна година. Традиционните ястия на трапезата са пиле каша, тиква, прясна питка, варено жито, царевица, грозде и диня.



източник: интернет

вторник, 24 юли 2012 г.

УСПЕНИЕ НА СВ. АННА - 25 ЮЛИ

Именници: Ана, Анка, Яна, Янка.

Това е вторият ден през годината, посветен на св. Анна. Тя се чества като покровителка на бременността, раждането и майчинството. Стопанките замесват пити и ги раздават за здравето на децата си. Иконата се окичва с цветя и се поставят дарове.

петък, 20 юли 2012 г.

20 Юли - Илинден

Празник имат всички с имена Илия, Илиян, Илко, Илка и Илияна.
На 20 юли Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия - един от най-великите измежду старозаветните праведници, могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единия Бог.Християнската църква го нарича още от древността "пророк и предсказател на великите Божи дела", "ангел в плът" и "предтеча на второто Христово пришествие".
Хората от всички времена са оказвали почит към неговата нравствена извисеност и духовна близост с Бога. И до днес стъпките му в Палестина се смятат за осветени от силата му.Денят на св. пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Много от православните храмове у нас, особено в Югозападна България, носят името му.Вярващите почитат светеца, който е покровител на светкавиците и гръмотевиците и пази реколтата на стопаните от пожари.В българския народен календар Илинден е най-големият летен празник по време на жътва и вършитба. Празнуват и занаятчиите кожухари, самарджии и фурнаджии, защото св. Илия е техен покровител.
Св. Илия носи дъжд и влага и закриля живота.

понеделник, 16 юли 2012 г.

Имен ден празнуват Юлия и Юлиан

На 16 юли имен ден празнуват всички, които носят имената Юлия, Юлиян, Юлияна - Избери поздрав! На тази дата Българската православна църква почита паметта на Св. мъченица Юлия девица.
Легендата разказва, че Юлия е родена в Картаген и произхожда от знатно и християнско семейство. Но, когато персийците покорили града, те отвлекли много хора от града. Юлия, въпреки че по това време била невръстна също попаднала между пленниците. Купил я търговец от Сирия и той дълго време се опитвал да я откаже от вярата й, но Юлия не се отрекла от Христос. Смъртта й настъпила, когато придружавайки господаря си, св. Юлия попада на остров Корсика по време на езически празненства. Девойката категорично отказала да участва в техните ритуали, затова била подложена на унижения и жестокости - мъчителите й решили да я погубят, така както юдеите били разпънали Христа, затова направили кръст и на него разпнали мъченицата.

четвъртък, 5 юли 2012 г.

Оптимизиране на Mozilla FireFox

Открийте следните редове:

network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests
browser.turbo.enabled
network.dns.disableIPv6
network.http.max-connections
network.http.max-connections-per-server
network.http.max-persistent-connections-per-proxy
network.http.max-persistent-connections-per-server


След това променете :


network.http.pipelining
на True (два пъти шраквате върху реда)

network.http.proxy.pipelining
на True

network.http.pipelining.ssl
на True

network.http.pipelining.maxrequests
на 20.

browser.turbo.enabled
на True

network.dns.disableIPv6
на True

network.http.max-connections
на 128

network.http.max-connections-per-server
на 48

network.http.max-persistent-connections-per-proxy
на 24

network.http.max-persistent-connections-per-server
на 12

*
Pipelining инструктира браузъра да отправя множество заявки едновременно към дадена уеб страница. Това е максималния брой заявки към дадена уеб страница.

Сега щракнете с десния бутон на мишката, без значение къде, и изберете New, Integer. В полето за име напишете


nglayout.initialpaint.delay


и изберете стойност "0".

Това определя времето за изчакване на браузъра преди да обработи информацията, която получава.

петък, 29 юни 2012 г.

29 Юни - Петровден

На този ден имен ден празнуват: Петрана, Петър, Петя, Павел, Павлина, Пoлина, Камен


Информация за Петровден

На този ден църквата чества паметта на двамата Христови апостоли - Петър и Павел. Като ревностни разпространители на християнството те претърпяват много страдания и гонения и са наречени "първовърховни престолници и вселенски учители".
Според народните вярвания Св. Петър е ключар на райските порти и главен съдник на човешките грехове, който определя коя душа е праведна и достойна да влезе в рая.

Обреди и традиции на Петровден

На този ден се коли „петровско пиле”. Рано сутринта жените носят в черквата колак и ранни ябълки - петровки. Осветени от свещеника, те носят здраве. На този ден не бива да се върши важна земеделска работа. При суша се прави молебен за дъжд.
В някои краища народът чества Св. Павел на следващия ден 30 юни - Павльовден.

неделя, 17 юни 2012 г.

17 Юни

На този ден имен ден празнуват: Мануил, Емануил, Емануила, Емануела, Савел, Савелия, Исмаил
Църквата чества паметта на Св. мъченици Мануил, Савел и Исмаил. Те били родни братя, християни от Персия. Персийският владетел ги изпратил да преговарят за мир с император Юлиян Отстъпник. Той ги накарал да участват в езическите обреди. Заради това, че не приели да се отрекат от християнската си вяра били мъчени по заповед на Юлиян, а след това посечени с меч.
Тридесет години след смъртта на св. мъченици Мануил, Савел и Исмаил император Теодосий Велики построил в Цариград храм на тяхно име.

четвъртък, 31 май 2012 г.

SE Xperia Neo - These apps can be removed without ill effects

AccessoryKeyDispatcher.apk --- event listener (unsure of trigger, hardware and handsfree keys work without it.)
Calculator.apk --- default calculator
CdfInfoAccessor.apk --- Software Component Descriptions
chinesetextinput.apk --- chinese keyboard
com.sonyericsson.androidapp.foursquare_ext_ts3.apk --- Timescape Foursquare Extension
com.sonyericsson.androidapp.timescapefeedsplugin.a pk --- Timescape Feeds
com.whatsapp.apk --- Whatsapp
*CoreNotificationPublisher.apk --- Lock Screen Notifications
CrashSMS.apk --- Diagnostics Tool (debug helper)
datatrafficswitch.apk --- mobile data on/off widget
DigitalClockWidget.apk --- clock widget
DownloadProviderUi.apk --- default browser downloads folder
EventStream.apk --- Timescape
EventStreamPluginCallLog.apk --- Timescape Call Log Extension
EventStreamPluginFacebook.apk --- Timescape Facebook Extension
EventStreamPluginTelephony.apk --- Timescape Telephony extension
EventStreamPluginTwitter.apk --- Timescape Twitter extension
facebook.apk --- Facebook
*FBCalendarSync.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Calendar Sync *FBMediaDiscovery.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Media Discovery *FBMusicLike.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Music Like *FBNotificationPublisher.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Facebook Notifications *FBSetupwizard.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Setup Wizard (not needed to setup or for FB Integration to work)
GenieWidget.apk --- News and Weather
Gmail.apk --- Gmail app
GoogleFeedback.apk --- Market Feedback Agent (forceclose reporting for apps installed from Market)
GooglePartnerSetup.apk --- Google Partner Setup (no longer needed after setting up Gmail)
GoogleQuickSearchBox.apk --- google quick search box
HTMLViewer.apk --- HTML viewer (view HTML files directly from file manager)
IddAgent.apk --- Anonymous Usage Stats
JapaneseIME.apk --- japanese keyboard
LearningClient.apk --- learns user typed words for default keyboard
letsgolf_A_353.apk --- Let's Golf game
LiveWallpapers.apk --- Live wallpapers pack
LivewareManager.apk --- Liveware Manager
MagicSmokeWallpapers.apk --- Live wallpaper
MediaWidget.apk --- Media shortcuts widget
MediaUploader.apk --- My Uploads for Youtube uploading (not needed if just watch Youtube)
MusicWidget.apk --- default Music player widget
*NotificationProvider.apk --- Lock Screeen Notifications Storage
officesuite.apk --- Office Suite
OmaDatasyncService.apk --- Sony Ericsson Sync
PhotoWidget.apk --- Picture Frame widget
*playnowclientarvato.apk --- Playnow Store (replaces the 2 APKs in the list directly below)
playnowappinstaller.apk --- Playnow updater
playnowclient.apk --- Playnow
POBoxSknPink.apk --- japanese keyboard skin
POBoxSknWood.apk --- japanese keyboard skin
Protips.apk --- Pro Tips widget
qcsemcservice.apk --- RIL extension for default browser
Radio.apk --- FM radio
retaildemo.apk --- retail demo
SecureClockJava.apk --- web clock service (some DRM or Secure services may use this, restore if you need it.)
SemcCrashMonitor.apk --- debugger
SemcDlna.apk --- media server
*SEMCFacebookService.apk --- Sony Ericsson Facebook Integration Service
SEMCSetupWizard.apk --- setup wizard
SemcVideoEdit.apk --- video editor
SoundRecorder.apk --- sound recorder
StatusSwitch.apk --- Status switch widget
Stk.apk --- Sim Tool Kit
Street.apk --- Google Street view
SyncWizard.apk --- Sony Ericsson Sync Account
timescapelegacywrapper.apk --- Timescape plugin
TimescapeSpline.apk --- Timescape widget spline
TimescapeWidget.apk --- Timescape widget
touchnote.apk --- Touch notes postcard
trackid.apk --- TrackID
*UnsupportedHeadsetNotification.apk --- Possibly a notification when pairing with unsupported bluetooth headsets
usersupport.apk --- Support
VisualizationWallpapers.apk --- Live wallpaper
WallpaperPicker.apk --- Sony Ericsson Wallpapers
widgetdigitalclock.apk --- clock widget
widgetonoff.apk --- widget on/off toggles
YouTube.apk --- YouTube